Wynajem auta wziętego w leasing umożliwia odliczenie 100% VAT od zakupu

PYTANIE

Wynajmuje samochód, który sfinansowałem leasingiem, za co wystwiam faktury z 23% VAT. Jak się mają samochody przeznaczone na wynajem a prawo do odliczenia VAT ?

ODPOWIEDŹ

Zgodnie z obowiązującymi interpretacjami indywidualnymi leasingobiorcy wynajmującemu auto przysługuje prawo odliczeni 100% VAT z faktur leasingowych, w którym pojazd był oddany w odpłatne użytkowanie, a wnioskodawca wówczas fakturował sprzedaż wraz z naliczonym podatkiem należnym VAT w wysokości 23%.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w sytuacji, gdy samochód osobowy przeznaczony będzie do oddania w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu z zastrzeżeniem, że na okres minimum sześć miesięcy, wówczas Wnioskodawcy będzie przysługiwało pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego w wysokości 100% wynikającego z faktury dokumentującej raty leasingowe. Nie ważny jest w tym przypadku okres jaki upłynął od zawarcia umowy leasingu do dnia zawarcia umowy najmu. Nie ważne są również ilości umów najmu, ale okres przeznaczenia w użytkowanie w najem nie może być krótszy niż sześć miesięcy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Jednakże wynajem nie musi być przeważającym rodzajem działalności, nawet jeśli miałby to być jedynie jeden samochód w firmie.

"Sam fakt prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie wynajmu samochodów osobowych, nie jest wystarczającą przesłanką pozwalającą na odliczenie pełnej kwoty podatku VAT od zakupu samochodu osobowego. Do nabycia takiego uprawnienia konieczne jest przeznaczenie tych samochodów na wynajem przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy przy czym konieczne jest również ich wykorzystywanie, tj. fizyczne używanie przez podmiot trzeci" - jak wynika z interpretacji Urzędu Skarbowego w Łodzi.

Podatnik będzie miał zatem prawo do pełnego odliczenia podatku VAT od wynajmu leasingowanego samochodu osobowego od dnia zawarcia umowy leasingu samochodu osobowego na nieprzerwany okres sześciu miesięcy. Co więcej podatnik będzie miał również prawo do pełnego odliczenia podatku w przypadku oddania samochodu do odpłatnego używania na krótkie okresy czasu pod warunkiem, że będzie on przeznaczony wyłącznie do tego celu przez okres co najmniej sześciu miesięcy.

Data publikacji: 14/12/2016

Czy pytanie okazało się pomocne?

dobra odpowiedź

475

zła odpowiedź

413

Udostępnij:

Zadaj pytanie

Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!

696 490 941

pawel.loczewski@go-leasing.pl

Skontaktuj się z Nami
Skontaktuj się z Nami

Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?

Oblicz ratę leasingu
Oblicz ratę leasingu

Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!

Znajdź auto dla siebie
Znajdź auto dla siebie

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki działania mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce