Abonament radiowy a leasing

croppedimage150150 radio

Toyota Leasing jako jeden z warunków umowy wymaga od klientów podpisania wytycznej, iż będą opłacać abonament radiowy. Według przepisów Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji  płacić powinien każdy użytkownik auta z radiem. Co za tym idzie, jeśli nie zapłacisz, twoja umowa leasingu może zostać rozwiązana.

Co ciekawe, żaden z konkurentów Toyoty tego nie wymaga. Nowa ustawa przewiduje że kary za niepłacenie abonamentu to kilkaset złotych.

Dlaczego zobowiązanie tego rodzaju umieszczono w umowie o leasingu auta? - Posiadanie radia w samochodzie nakłada na właściciela takie same obowiązki, jak w przypadku posiadania odbiornika stacjonarnego - mówi money.pl Maciej Sitarski, rzecznik prasowy Toyota Bank.

- Obowiązek ten wynika z przepisów. Z uwagi jednak na ochronę interesów firm leasingowych, w umowach leasingowych, również stosowanych przez spółki zależne od banków, stosowane są postanowienia, na podstawie których nakłada się na leasingobiorcę obowiązek zapłaty takiego abonamentu - dyrektor Departamentu Doradztwa Podatkowego i Prawnego kancelarii Mariański Group, dodaje Dorota Tarnowska.

Prawniczka spodziewa się również, że w związku z planami legislacyjnymi, dotyczącymi zaostrzenia przepisów dotyczących ściągalności abonamentu, należy oczekiwać, że takie postanowienia będą się coraz częściej pojawiać w umowach leasingowych.

- Zapis ten nie jest nowy w umowie, funkcjonuje w nich od lat - reguluje to ustawa o opłatach abonamentowych - wyjaśnia rzecznik, nie odpowiada jednak na pytanie, od jak dawna dokładnie jest w umowach.

Sitarski zapewnia również, że nie ma to żadnego związku z nowelizacją ustawy i egzekwowaniem należności z tego tytułu. To oficjalne stanowisko stoi w sprzeczności z naszymi wcześniejszymi ustaleniami po anonimowej rozmowie z jednym z pracowników. Wynikało z niej, że firma zabezpiecza się w ten sposób właśnie ze względu na nowe prawo.

 - Toyota Leasing przenosi obowiązek opłacania abonamentu na klienta, jednak nie kontroluje, czy leasingobiorca taki abonament opłaca. Brak opłacania abonamentu, nie jest dla Toyota Leasing podstawą do wypowiedzenia umowy leasingu - odpowiada Sitarski.

- Jednak niektóre firmy leasingowe mogą czekać, aż kwota zaległości z tego tytułu osiągnie równowartość jednej raty leasingowej, i wówczas, na podstawie regulacji dotyczących braku zapłaty raty, dokonać rozwiązania umowy. Praktyka taka jednak jest ryzykowna z punktu widzenia prawa - mówi Tarnowska.

Wyrok Sądu Administracyjnego w sprawie opłaty za odbiornik radiowy

KRRiT przypomina również, że nie ma znaczenia, czyje jest auto. "Jeżeli właściciel i posiadacz (użytkownik) nie jest tą samą osobą, zobowiązanym do rejestracji i uiszczania opłat jest użytkownik odbiornika tzn. leasingobiorca, wypożyczający samochód na podstawie umowy itp".

Potwierdził to też Naczelny Sąd Administracyjny pod koniec ubiegłego roku. NSA zdecydował wtedy, że jeden z przedsiębiorców musi zapłacić karę i zaległy abonament za niezarejestrowane odbiorniki radiowe w samochodach służbowych swojej firmy. Sąd stwierdził również, że nie ma tu żadnego znaczenia fakt, czy pracownicy słuchali radia. Wystarczające jest samo domniemanie, że mogli go słuchać, by trzeba było płacić abonament.

 

Źródło: money.pl

Data publikacji: 06/06/2017

Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!

 532 663 944

pawel.loczewski@go-leasing.pl

Skontaktuj się z Nami
Skontaktuj się z Nami

Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?

Oblicz ratę leasingu
Oblicz ratę leasingu

Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!

Znajdź auto dla siebie
Znajdź auto dla siebie