Pytania i odpowiedzi

Korzystanie z leasingu wywołuje sporo wątpliwości oraz pytań w kontekście podatkowo-rachunkowym. Klienci GO-leasing zawsze mogą liczyć na naszą pomoc – odpowiemy na każde indywidualne pytanie!

logo wkp2logo-vademecum-glownego-ksiegowego.png

 

Partnerem merytorycznym GO-leasing w interpretacji i poradach podatkowo-rachunkowych jest Wolters Kluwer – wydawca Vademecum Głównego Księgowego, najbardziej zaawansowanego i zawsze aktualnego serwisu o podatkach i rachunkowości dla profesjonalistów. 

Poniżej, na bieżąco, zamieszczamy najciekawsze odpowiedzi na pytania naszych Klientów w sprawach związanych z leasingiem w podatkach i rachunkowości. Jeśli nie znajdziesz odpowiedzi na nurtujący Ciebie problem – prosimy o kontakt z naszym biurem. Odpowiemy tak szybko jak to będzie możliwe.

Zadaj pytanie

W którym momencie podatnik ma prawo odliczyć VAT z faktury dot. czynszu leasingowego?

Spółka otrzymałam fakturę za czynsz do umowy leasingu. Data wystawienia faktury to 12 czerwiec 2016 r., data dostawy (wykonania usługi) to 2 lipiec 016 r., a data zapłaty to 2 lipiec 2016 r. Faktura wpłynęła do spółki 16 czerwca 2016 r.

Czytaj więcej »

Data publikacji: 14/11/2016

Czy podatnik ma obowiązek oddania VAT od wartości rynkowej w momencie przekazania auta na prywatne potrzeby?

Wykupiliśmy samochód z leasingu na firmę (po jego zakończeniu, wykup auta za cenę procenta wartości wynikającą z umowy leasing). Po wykupie przeznaczamy go na cele prywatne. Czy w związku z tym, mamy obowiązek oddania VAT od wartości rynkowej w momencie przekazania auta na prywatne potrzeby i czy w przypadku sprzedaży auta w dalszej kolejności z majątku prywatnego zmuszeni jesteśmy naliczyć VAT?

Czytaj więcej »

Data publikacji: 13/11/2016

Czy przeniesienie prawa do wykupu pojazdu na prezesa to dla niego przychód?

Spółka z o.o. użytkuje samochód osobowy w ramach leasingu operacyjnego. Spółka ma prawo wykupu tego samochodu za kwotę 8000 zł. Wartość rynkowa tego samochodu na dzień wykupu będzie wynosić 150.000 zł.
Czy gdyby spółka przeniosła prawo do wykupu tego samochodu na prezesa zarządu, powstałby u niego przychód z nieodpłatnych świadczeń?

Czytaj więcej »

Data publikacji: 03/11/2016

Czy do sprzedaży samochodu można zastosować stawkę VAT ZW?

W lutym 2016 r. kończy mi się 3-letni leasing, z kwotą wykupu 600 zł brutto. Używałem samochodu w cyklu mieszanym. Zamierzam sprzedać samochód w październiku 2016 r. Czy do sprzedaży tego samochodu można zastosować stawkę VAT ZW? Czy będę musiał korygować VAT?

Czytaj więcej »

Data publikacji: 28/10/2016

Czy dostawa samochodu wykorzystywanego wcześniej na cele działalności opodatkowanej VAT podlega opodatkowaniu stawką VAT w wysokości 23%?

Przygotowujemy do sprzedaży trzy samochody: Renault Master - ciężarowy zakupiony w 2011 r, osobowy Velsatis zakupiony w 2004 r., osobowy Subaru Forester wykupiony z leasingu 2008 r.

Czy przy sprzedaży należy zastosować 23% VAT?

Czy powinniśmy dokonać jednorazowej korekty VAT?

Czytaj więcej »

Data publikacji: 23/10/2016

Opłata za ubezpieczenie obce a koszty uzyskania przychodu

Czy podatnik prowadzący PKPiR może do kosztów uzyskania przychodów zaliczyć opłatę za wydanie zgody na ubezpieczanie obce zgodne z tabelą opłat i prowizji?
Opłata związana jest z ubezpieczeniem samochodu w leasingu w innym towarzystwie niż wskazane przez leasingodawcę

Czytaj więcej »

Data publikacji: 20/10/2016

Czy na pewno mogę zawsze wrzucić opłatę inicjalną w całości w koszty?

Skorzystałem z leasingu przy 20% opłacie wstępnej. Czy mogę ją w całości rozliczyć w kosztach? Spotykam się z dwoma interpretacjami. Ponoć opłatę leasingową księguje się w całym czasie trwania leasingu. Jak wygląda ta sytuacja ? Posiadam pełną księgowość.

Czytaj więcej »

Data publikacji: 19/10/2016

Zostałeś oszukany? Nie wiedziałeś o wadach przedmiotu leasingu? Czy Twój leasingodawca pomoże CI?

Wziąłem w leasing używane auto od dealera samochodowego. Twierdził on, że auto jest bezwypadkowe. Po 3 miesiącach po wizycie w warsztacie dowiedziałem się, że auto na pewno przechodziło gruntowną naprawę, spowodowaną uczestniczeniem w wypadku. Nie mam już kontaktu do dostawcy, czy mogę zwrócić się do leasingodawcy w tej sprawie aby partycypował w moich stratach? W końcu do jego auto, nie moje.

Czytaj więcej »

Data publikacji: 30/08/2016

Jak w PKPiR dokonać rozliczenia leasingu finansowego?

Jak rozliczać co miesiąc w PKPiR leasing finansowy?
Jest to samochód osobowy, używany, opłata wstępna to 18.800 zł, rat 47 po około 2000 zł (kapitał oraz odsetki są podane). 
Czy można amortyzować samochód przez 47 miesięcy, czy tylko 30 lub 60?

Czytaj więcej »

Data publikacji: 19/04/2016

Jak odróżnić leasing operacyjny od najmu?

Kiedy wynajem długoterminowy samochodu osobowego w sp. z o.o. w związku z prowadzoną działalnością może być traktowany jako leasing operacyjny a kiedy jest najmem?
Jakie są różnice w podatku dochodowym od osób prawnych?

Czytaj więcej »

Data publikacji: 26/02/2016

Strona 1 z 6 1 2 3 4 5 6Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!

 532 663 944

pawel.loczewski@go-leasing.pl

Skontaktuj się z Nami
Skontaktuj się z Nami

Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?

Oblicz ratę leasingu
Oblicz ratę leasingu

Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!

Znajdź auto dla siebie
Znajdź auto dla siebie