Tylko 50 % wydatków na firmowe samochody będzie można wrzucić w koszty?

croppedimage150150 skoda flota 4

Tylko 50 % wydatków na firmowe samochody będzie można wrzucić w koszty. Przeciętna mała firma zapłaci za te niby uproszczenie około 2 tys. zł rocznie.

 Niektóre z zaprezentowanych w piątek nowych rozwiązań podatkowych uderzą w firmy. M.in. ograniczają o połowę możliwość wrzucania w koszty wydatków na firmowe samochody.


– To niekorzystna dla firm propozycja – mówi Przemysław Pruszyński, doradca podatkowy, sekretarz Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan.

wydatki na samochod 50

 

Dziś przedsiębiorcy zaliczają wszystkie wydatki do kosztów. Dotyczy to zarówno wydatków na zakup samochodu (amortyzacja, z limitem 20 tys. euro), jak i na eksploatację – paliwo, remonty, przeglądy, ubezpieczenie. Przedsiębiorca rozlicza je w kosztach, nawet jeśli zdarzy mu się sporadycznie używać auta prywatnie (co fiskus potwierdzał ostatnio w interpretacjach).
Po zmianach, które mają obowiązywać od 1 czerwca 2017 r., wszystkie wydatki będą mogli zaliczać do kosztów tylko ci, którzy wykorzystują samochód wyłącznie na potrzeby firmy i prowadzą szczegółową ewidencję przejazdów. Muszą w niej zapisywać, dokąd i po co jechali.


Zdaniem doradcy podatkowego Grzegorza Gębki zmiana dotknie zwłaszcza jednoosobowych przedsiębiorstw, w których auta – choć wprowadzone do majątku firmy – są też wykorzystywane prywatnie.
O jakie pieniądze chodzi? Z naszych wyliczeń wynika, że na samych przedsiębiorcach płacących liniowy PIT (jest ich ok. 500 tys.) budżet państwa może zyskać prawie miliard złotych.


– Będzie tak jak w VAT – mówi doradca podatkowy Joanna Rudzka. Przypomina, że po zmianie przepisów sprzed dwóch lat większość firm, obawiając się kontroli fiskusa, zdecydowała się na odliczanie tylko połowy VAT z faktur na samochody. Zdaniem Ministerstwa Finansów nowela zwiększy pewność rozliczeń i ujednolici przepisy o podatku dochodowym i VAT.

Źródło: rp.pl

Data publikacji: 24/11/2016

Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!

 532 663 944

pawel.loczewski@go-leasing.pl

Skontaktuj się z Nami
Skontaktuj się z Nami

Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?

Oblicz ratę leasingu
Oblicz ratę leasingu

Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!

Znajdź auto dla siebie
Znajdź auto dla siebie